Atrakcje przyrodnicze

Malownicza i pełna egzotyki Turcja przyciąga nie tylko piaszczystymi plażami i tętniącymi życiem miastami. Państwo położone na dwóch kontynentach: europejskim i azjatyckim przyciąga także zapierającymi dech w piersiach cudami natury, jak np. wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kapadocja i Pamukkale. Bajkowy krajobraz Turcji pozwoli przenieść się w świat z innego wymiaru.

Co warto zobaczyć?

Miłośnicy przyrody, spędzając wakacje w Turcji, koniecznie powinni wybrać się do magicznej krainy Kapadocji, położonej w środkowej części regionu Anatolia, która zachwyca przepięknym księżycowym krajobrazem ukształtowanym przez niezwykłe formacje tufowe oraz wykute w nich domostwa i kościoły. Warto pamiętać, iż do czasów średniowiecza Kapadocja pełniła rolę ważnego ośrodka chrześcijańskiego. Teren krainy obejmuje aż 600 km2. Zwiedzając Kapadocję warto zawitać do wioseczki Göreme, nieopodal której zlokalizowany jest skansen z ponad 30 kościołami, wydrążonymi w miękkim tufie. W obrębie Parku Narodowego Göreme znajdują się również ruiny antycznych i bizantyjskich miast oraz stare zespoły klasztorne.

Kolejnym tureckim cudem natury jest bajkowe Pamukkale, czyli zlokalizowane w dolinie Cürüksu wapienne tarasy z gorącymi źródłami, które z oddali wyglądają jak rozrzucone kłęby bawełny. Woda, która wypływa ze źródeł zawiera duże ilości wapnia oraz dwutlenku węgla, a ochładzając się na powierzchni wytrąca związek zwany węglanem wapnia. Jego osady formują zaś stalaktyty, a charakterystyczne nierówne ukształtowanie terenu sprawia, iż tworzą się wapienne tarasy. W przeszłości, za czasów panowania rzymskiego, takie tarasy nazywano trawertynami. Obecnie teren Pamukkale objęty jest ochroną i wpisany na listę UNESCO.

Podczas wakacji w Turcji warto także wybrać się do Parku Narodowego Yedi Göller, czyli Parku Narodowego Siedmiu Jezior, zlokalizowanego w zachodniej części Morza Czarnego, gdzie znajdują się przepiękne jeziora osuwiskowe, które powstały na skutek zatamowania koryta rzecznego przez osuwisko. Teren parku porastają dęby, lipy, buki i sosny czarne. W lasach spotkać zaś można wiele zwierząt, a m.in.: wilki, sarny, niedźwiedzie, jelenie i dziki.

Turcja – atrakcje dla miłośników przyrody

Bajkowa Turcja zachwyca niezwykłymi cudami natury, do których zaliczyć należy przede wszystkim: księżycową Kapadocję, biało-lazurowe Pamukkale oraz Park Narodowy Yedi Göller. Urzekający krajobraz na długo pozostanie w pamięci.