Atrakcje turystyczne i kurorty w Turcji

Właściwie każdy zakątek Turcji potrafi zauroczyć, także bardzo trudno jest zdecydować się na choćby jedno miejsce. Ten przepiękny kraj jest bardzo zróżnicowany, zarówno kulturowo jak i krajobrazowo - w związku z tym wydaje się być idealnym miejscem na spędzenie upragnionych wakacji w ciepłych krajach. Sezon turystyczny trwa praktycznie od początku maja do końca października, w okresie tym czy to w internecie czy w biurach podróży znajdziemy wiele wyjazdów w promocyjnych cenach, zniżek i wakacyjnych ofert last minute - polecam śledzić na Travelplanet.

Poniżej przedstawiamy listę raptem kilku, z grupy wielu, małych i większych perełek, które każdy turysta powinien zobaczyć:

Izmir i wybrzeże morza Egejskiego. To wybrzeże jest chyba najpiękniejsze w całej Turcji. Możemy tu trafić na piaszczyste plaże, wokół których rosną oliwne gaje. W innych miejscach, gdzie plaża ustępuje miejsca skalistym i wysokim brzegom granie porośnięte są przez piniowe lasy. W ten malowniczy pejzaż doskonale wpisują się malutkie wioski rybackie, historyczne zabytki i… kurorty.
Samo miasto Izmir (zwane przez miejscowych Pięknym Efezem) ulokowane jest w wąskiej zatoczce, dzięki czemu tylko zyskuje na walorach turystycznych.

 

Efez - wspaniałe ruiny. W starożytności piękne i wielkie miasto, wokół którego kwitł handel i rzemiosło. Mieszkańcy Efezu mogli czuć się dumni ze względu na swoje miasto… Dziś z tej wielkości pozostały wspaniałe ruiny, jedne z chyba najlepiej zachowanych z okresu starożytności. Dziś jest niesamowitym magnesem na turystów, a każdego roku tłumy fascynatów antycznym światem odwiedzają Efez i jego ruiny by raz jeszcze przeżyć tę niesamowitą przygodęTroja - mityczne miasto. Według archeologów właśnie w Turcji znajduje się to niegdyś wielkie i potężne miasto, w oblężeniu którego walczyli i ginęli wielcy herosi starożytnych czasów. Dziś można odwiedzać tu świetnie zachowane ruiny, z których do dziś bije potęga dawnych czasów.

Wspaniałym miejscem jest także Pergamon, stolica Królestwa Pergamońskiego, który niegdyś stanowił ważny ośrodek nauki i kultury hellenistycznej. Najsłynniejszym zabytkiem jest ołtarz, a jego rekonstrukcję można podziwiać w Berlinie, w muzeum Pergamońskim. Warto jednak także zwiedzić kolumny świątyni Trajana, czy też teatr mogący pomieścić aż 10 tysięcy osób.

Na miłośników zwiedzania czeka również Milet, będący jednym z najważniejszych miast hellenistycznych, Pamukkale z wapiennymi trasami ulokowanymi na klifie o wysokości prawie 200 metrów, czy ruiny Hierapolis obfitujące w pozostałości po greckich budowlach.

Prócz zwiedzania jednak, lub też łącząc jedno i drugie, warto wybrać się na trekking, by poznać drugie oblicze Turcji, które można odnaleźć kierując się na wschód. Tutaj bowiem, wśród rozległych, pięknych krajobrazów można zobaczyć zabytki osmański i seldżuckie, pełne tajemnic i ciekawych historii. Na amatorów trekkingu czeka również ogromne jezioro Van i imponujący wulkan Ararat.
   
Pragnąc zaś odpoczynku wśród ciepłych piasków i krystalicznie czystej wody warto wybrać się do jednego z popularnych w Turcji kurortów. Alanya czy Bodrum tylko czekają na zjawiających się tu licznie turystów, by porozpieszczać ich idealnymi warunkami, hotelami pełnymi luksusu czy wyśmienitą pogodą. Można także wybrać nieco mniejsze kurorty, lecz równie ciekawe, jak Çeşme, który urzeka swym klimatem i pięknem piaszczystych plaż

Kapadocja - rejon turecki, który słynie z pięknych krajobrazów i tysięcy budowli, które powstawały w antycznych czasach. Wiele cywilizacji przetaczało się przez Kapadocję, każda zauroczona odciskała tu swój ślad głównie architektoniczny. Według szacunków badaczy wciąż można tu znaleźć bardzo dużo, bo ponad 1000 świątyń (lub dobrze zachowanych ruin tychże) z bardzo różnych kultur, tradycji i religii. 

Going To Cappadocia (Turkey) from Kyoto Studio on Vimeo.