Istambuł

To bez wątpienia najbardziej znane, tureckie miasto, swoją ogromną popularność wśród turystów, zawdzięcza niepowtarzalnym zabytkom, które można tam podziwiać. Będąc na wycieczce w Stambule, koniecznie trzeba zobaczyć poniższe atrakcje.

Hagia Sophia
O tej legendarnej świątyni słyszał chyba każdy Europejczyk. Pierwotnie wzniesiona jako chrześcijańska bazylika, w wyniku zajęcia miasta przez Turków przemieniona została w meczet. Jednak w 1935 roku ówczesne władze zarządziły sekularyzacje Hagia Sophii, tworząc w jej wnętrzu muzeum. Obecnie turyści mogą bez przeszkód podziwiać bizantyjskie mozaiki oraz ikony, a także muzułmańskie ornamenty. Architektura tej byłej świątyni jest monumentalna, co najlepiej można dostrzec w jej wnętrzu.

Kryty Bazar
Ten ciekawy kompleks stanowi z pewnością dużą atrakcję miasta, liczący 30 hektarów bazar, jest największym obiektem tego typu na terenie Turcji. Jeszcze za czasów bizantyjskich w tym samym miejscu znajdował się plac, na którego terenie handlowali przyjezdni i lokalni sprzedawcy. Wskutek osmańskiej dominacji, od 1496 roku systematycznie powstawały tutaj kolejne zabudowane hale. Obecnie podróżni mogą zakupić na Krytym Bazarze najlepsze pamiątki ze swojej podróży do Turcji.

Kościół Chora
Ta chrześcijańska świątynia stanowi bardzo ciekawy przykład architektury bizantyjskiej. Duża surowość zewnętrznej części budowli z pewnością łagodzi niesamowity klimat jej wnętrza. Znajdziemy tam doskonale odnowione ikony świętych prawosławnych czy mozaiki pamiętające okres bizantyjski. Centralną część świątyni stanowi jednak Paraklezjon wzniesiony w XIV wieku, którego sklepienie ozdobiono malunkiem obrazującym wstąpienie Jezusa do piekieł.

Pałac Beylerbeyi
W tej wzniesionej w połowie XIX wieku budowli widać silne wpływy architektury europejskiej. Pałac zaprojektowano w stylu francuskiego Neobaroku, co dostrzegalne jest zarówno na elewacjach, jak i w architekturze wnętrz kompleksu. Część sal otwartych jest dla turystów, którzy mogą podziwiać z nich ogromny przepych ornamentów. Do czasów obecnych zachowano również część mebli, które od XIX wieku stanowiły wystrój pałacu.